GRF
Schedule
Performers
Tickets
















Grassroots Festival of Music and Dance Trumansburg, NY

Featuring the best in African, Zydeco, Country, Reggae, Bluegrass, Irish, native American, Latin, Gospel, Swing, Cajun, Old-Time & more

 

 2013: Donna the Buffalo, Emmylou Harris & Rodney Crowell, Festival au Desert - Caravan For Peace, Fatoumata Diawarra, Preston Frank & his Zydeco Family Band, Rusted Root, Equanimous Minds, Rubblebucket, Keith Secola, John Brown's Body, The Flying Clouds of South Carolina, Jim Lauderdale, Aurelio Martinez, Sihasin, Galumpha, Walter Mouton & the Scott Playboys, Sim Redmond Band, The Pine Leaf Boys, Spam Allstars, The Duhks, Keith Frank & Soileau Zydeco, Suenalo, The Campbell Brothers, Giant Panda Guerilla Dub Squad, The Gunpoets, Chatham County Line, Sophistafunk, Driftwood, Moontee Sinquah, The Horse Flies, Jennie Lowe Stearns & Fire Choir, Kevin Kinsella, The Town Pants, Elastic Bond, Samite, Thousands of One, The Blind Spots, Atsiaktonkie, Jesse Lege & Joel Savoy, The Believers, The Speckers, Seth and May, Johnny Dowd, Randy Dean Whitt, Cortadito, Bobby Henrie & the Goners, Mary Lorson, Mad Tea, Nery Arevalo, DJ Bill Kelly, DJ Richard McVay, Black Castle, Bear Fox, The Sutras, Max Garcia Conover, Mike Brindisi & the New York Rock, Rockwood Ferry, Diwas Gurung, Dead Sea Squirrels, Answer the Muse, Kites in Space, Tzar, The Tin Teardrops, Jones Benally Family Dance Troupe, Kenny T & Wildfire, Mac Benford & Up South, Slippery Gap Boys, Paso Fino, Bronwen Exter, The Double E, Sound Awake, The Grady Girls, Uniit, Calico Moon, First North American Lunar, Plastic Nebraska, DJ Cappel, Bubba George, The Notorius Stringbusters, Milkweed, Park Doing, HectorWorks SoundSystem, Alan Rose, Sunny Weather, Hiroshima Vacation, Read Along Songs w/ John and Cal, Toivo, The Fly Rods, Anna Coogan, The GrassRoots Chamber Orchestra

2012: George Jones, Donna the Buffalo, Rebirth Brass Band, SMOD, Thomas Mapfumo & the Blacks Unlimited, Preston Frank & his Zydeco Family Band, Locos Por Juana, Revelation Mizik, The Meditations, John Brown's Body, Eileen Ivers, Keith Frank & the Soileau Zydeco Band, Tornado Rider, Sim Redmond Band, Oumar Konate, Jill Sobule, The Campbell Brothers, Eilen Jewell, The Horse Flies, Galumpha, Sihasin, Walter Mouton & the Scott Playboys, The Flying Clouds, Dirk Powell, Willie Watson, Footworks, Keith Secola & the Wild Band of Indians, Jim Lauderdale, Thousands of One, Jimkata, Driftwood, Jones Benally Family Dance Troupe, JSan & the Big Mean, Matuto, The Speckers, Moontee Sinquah, The Blind Spots, Holy Ghost Tent Revival, The Makepeace Brothers, Jennie Lowe Stearns & the Fire Choir, The Gunpoets, Mike Brindisi & the New York Rock, Mac Benford, Black Castle, Mary Brett Lorson & the Soubrettes, Kevin Kinsella, Johnny Dowd, Kathy Ziegler, Atsiaktonkie, Hank Roberts, Bronwen Exter, The Sutras, Hubcap, Bobby Henrie & the Goners, The Sound Awake, Plastic Nebraska, Traonach, Randy Dean Whitt, The TalkToMes, Sunny Weather, The Atomic Forces, Sharkpony, The Fly Rods, Rockwood Ferry, The Grady Girls, Dead Sea Squirrels, Uniit, Paso Fino, Calico Moon, The Double E, Nery Arevalo, GoGone, The Jerkhampton Family Band, Hiroshima Vacation, The Notorious String Busters, Burke & Bone, HectorWorks SoundSystem, Bubba George, GrassRoots Chamber Orchestra

2011:Donna the Buffalo, Court Yard Hounds, Seun Kuti & Egypt 80, Balkan Beat Box, Tinariwen, Sammy Kershaw, Thomas Mapfumo & the Blacks Unlimited, Locos Por Juana, Preston Frank & His Zydeco Family Band, John Brown's Body, Carolina Chocolate Drops, The Campbell Brothers, Galumpha, Samite of Uganda, Sim Redmond Band, Walter Mouton & the Scott Playboys, Blackfire, Scythian, The Red Stick Ramblers, The Town Pants, The Horse Flies, Keith Secola & His Wild Band of Indians, Giant Panda Guerilla Dub Squad, Keith Frank & the Soileau Zydeco Band, Sierra Maestra, Flying Clouds of South Carolina, The Speckers, Jennie Lowe Stearns & the Fire Choir, Driftwood, The Believers, Ayurveda, Jones Benally Family Dance Troupe, Jim Lauderdale, Kevin Kinsella, Tara Nevins featuring the Heartbeats, Johnny Dowd, Woody Pines, Jimkata, Black Castle, Hank Roberts, Thousands of One, Big Cosmo, Bobbie Henrie & the Goners, Dark Water Rising, The Makepeace Brothers, The Rockridge Brothers, The Gunpoets, Mike Brindisi & the New York Rock, Hee Haw Nightmare, Mac & the Trucks, Moontee Sinquah, Paso Fino, Holy Ghost Tent Revival, Boy With a Fish, The Blind Spots, Mary Brett Lorson & the Soubrettes, Richie Stearns & Evil City, Jack Maverick & His Wild Rebels, Matuto, Jim Miller & Demijohn, Yvette Landry, The Talktomes, The Rozatones, The Grady Girls, Uniit, Kinship, Calico Moon, Ti Ti Chickapea, Plastic Nebraska, HectorWorks SoundSystem, Bubba George Stringband, The Sutras, The Double E, Sharkpony, Crow Greenspun, Hiroshima Vacation, The Fly Rods, The Folkadelics, and the GrassRoots Festival Chamber Orchestra

2010:Merle Haggard, Donna the Buffalo, Burning Spear, Arrested Development, Rusted Root, Oliver Mtujudzi & Black Spirits, John Brown's Body, Railroad Earth, Locos Por Juana, Keith Frank & Soileau Zydeco, Mountain Heart, Campbell Brothers, Preston Frank & his Zydeco Family Band, Bonsoir Catin, Galumpha, Sim Redmond Band, The Black Seeds, Samite of Uganda, Walter Mouton & the Scott Playboys, Chiwoniso, Blackfire, The Red Hots, Keith Secola & his Wild Band of Indians, Giant Panda Guerilla Dub Squad, Flying Clouds of South Carolina, Ry Cuming, The Speckers, Jennie Lowe Stearns, Atsiaktonkie, The Believers, Ayurveda, Jones Benally Family Dance Troupe, Black Castle, The Chicken Chokers, Jsan & the Analogue Sons, Johnny Dowd Band, Mike Brindisi & the New York Rock, Kelly & the Cowboys, Jimkata, Hank Roberts, Thousands of One, Gunpoets, Kevin Kinsella, Bobby Henrie & the Goners, The All-American Hell Drivers, The Makepeace Brothers, New Neighbors, Hee Haw Nightmare, Toivo, Mac Benford, Moontee Sinquah, Paso Fino, Fuji Mums, Revision, Burke & Bone, Mary Brett Lorson & the Soubrettes, Kathy Ziegler, Hubcap, The Sutras, Sujata Sidhu, Talktomes, The Grady Girls, Dead Sea Squirrels, Driftwood, Go Gone, Traonach, Calico Moon, Djug Django, The Thins, The Double E, HectorWorks SoundSystem, Bubba George Stringband, and the GrassRoots Chamber Orchestra

2009: Donna the Buffalo, Sharon Jones & the Dap-Kings, Oumou Sangaré, Béla Fleck, Toots and the Maytals, Rusted Root, Novalima, Preston Frank & his Zydeco Family Band, John Brown's Body, Mountain Heart, The Campbell Brothers, The Pine Leaf Boys, Galumpha, Samite of Uganda, Sim Redmond Band, Walter Mouton & the Scott Playboys, Alash Ensemble, The Horse Flies, Samantha Crain & the Midnight Shivers, Scythian, Keith Secola & his Wild Band of Indians, Giant Panda Guerilla Dub Squad, Keith Frank & the Soileau Zydeco Band, Jim Lauderdale, The Flying Clouds, Los Pochos, Jennie Lowe Stearns, Atsiaktonkie, The Believers, Ayurveda, Hot Day at the Zoo, The Chicken Chokers, Kevin Kinsella, Johnny Dowd, The Rebetiks, Kelley & the Cowboys, Jimkata, Black Castle, Hank Roberts, Thousands of One, JSan & the Analog Sons, Bobby Henrie & the Goners, Evil City Stringband, The Makepeace Brothers, New Neighbors, The Gunpoets, The Rozatones, Hee Haw Nightmare, Mac & the Trucks, Moontee Sinquah, Paso Fino, Fisher Meehan, Mutron Warriors, Burke & Bone, Mary Lorson, Crow Greenspun, Hubcap, Uniit, The Talktomes, Grumbling Rustics, The Chicken Fried Stringband, GoGone, Infra-Red Radiation Orchestra, Calico Moon, The Green Deeps, The Family Knife, HectorWorks SoundSystem, Bubba George Stringband, &  GrassRoots Festival Chamber Orchestra

2008: Donna the Buffalo, Lucinda Williams, Dirty Dozen Brass Band, Keith Frank & the Soileau Zydeco Band, John Brown’s Body, Etran Finatawa, Cyro Baptista & Beat the Donkey, The Meditations, Plena Libre, Galumpha, Preston Frank & his Zydeco Family Band, Toby Foyeh & Orchestra Africa, The Hackensaw Boys, Nation Beat, Sim Redmond Band, Walter Mouton & the Scott Playboys, The Lee Boys, Balfa Toujours, MC Lars, Blackfire, Keith Secola & the Wild Band of Indians, Luminescent Orchestrii, The Flying Clouds, The Horse Flies, JSan & the Analogue Sons, Jim Miller & the Rough Gems, Jones Benally Family Dance Troupe, Johnny Dowd, Kelly & the Cowboys, Samite of Uganda, Jennie Stearns, IY, Atsiaktonkie, Giant Panda Guerilla Dub Squad, Eilen Jewell, Moontee Sinquah, Revision, The Red Hots, The Rockridge Brothers, Bobby Henrie & the Goners, Hank Roberts, Kevin Kinsella, The Speckers, Thousands of One, Big Leg Emma, The Talktomes, Big Fat Gap, The Chicken Chokers, Evil City Stringband, Bruce Foley & Friends, Gun Poets, Mary Lorson & Billy Cote, Fisher Meehan, Calico Moon, Joejo, Family Knife, The Buvas, Mbusi, The Sutras, TiTi Chickapea, Courtney Granger, Boy w/ A Fish, Traonach, Hubcap, Burke & Bone, Tiger Maple Stringband, Who You Are, Paso Fino, Up South, Bubba George, & GrassRoots Chamber Orchestra

2007: Donna the Buffalo, Arrested Development, Hugh Masekela, The Cat Empire, Vieux Farka Toure, Preston Frank and his Zydeco Family Band, The Avett Brothers, The Duhks, Samite of Uganda, Shen Don - A Moving Sound, Keith Frank, The Greencards, A Girl in the Sky Productions, John Brown's Body, Balfa Toujours, Jim Lauderdale, Mamadou Diabate, MC Lars, The Song Mountain Monastery, Blackfire, Nawal, Yacouba Diarra and the Spirit Gatherers, Jones Benally Family Dance Troupe, The Horse Flies, The Lonesome Sisters, The Believers, Crowfoot, The Flying Clouds, dub Addis, Scythian, Moontee Sinquah, Bearfoot, Keith Secola and the Wild Band of Indians, Christina Ortega, Walter Mouton and the Scott Playboys, The Sim Redmond Band, Los Pochos, Menage, Atsiaktonkie and 4 Wolves Prophecy, John Specker, Mandin Foli, Jennie Stearns, Thousands of One, John Francis, Seth Feldman, The Chicken Chokers, Hank Roberts, Crow Greenspun, The Buvas, Slo-Mo, The Makepeace Brothers, IY, Black Castle, Johnny Dowd, The Splendors, Amy Glicklich, Mary Lorson and Saint Low, Little Egypt, Kevin Kinsella, JSan and the Analogue Sons, Paso Fino, Kathy Ziegler, Revision, Trevor MacDonald, Courtney Granger, Fisher, Bobby Henrie and the Goners, JoeJo, Burke and Bone, The Henrie Brothers, The Talktomes, Up South, Bear Fox, Johnny Donegan, Faith, Cosmo Alpern, Alan Rose, John and Mary, The Sutras, Turtle Duhks, New Clear Fusion, The Original Dead Sea Squirrels, Calico Moon, The Bubba George Stringband, The GrassRoots Festival Chamber Orchestra

2006: Donna the Buffalo, Michael Franti & Spearhead, John Anderson, Thomas Mapfumo & Blacks Unlimited, Musafir, Preston Frank & his Zydeco Family Band, Aurelio Martinez, Cherish the Ladies, The Duhks, Samite of Uganda, Keith Frank and the Soileau Zydeco Band, Avett Brothers, Jim Lauderdale, Galumpha, Cyro Baptista & Beat the Donkey, John Brown's Body, Son de Madero, Blackfire, Menage, The Horse Flies, Folkore Urbano, The Believers, Inner Visions, Yo Mama?s Big Fat Booty Band, Walter Mouton & the Scott Playboys, Jones Benally Family Dance Troupe, Little Egypt, The Hix, Mamadou Diabate, Moontee Sinquah, The Flying Clouds, Keith Secola & the Wild Band of Indians, Red Stick Ramblers, Sim Redmond Band, Los Pochos, December Wind, Eilen Jewell, John Specker, Jennie Stearns Band, Plastic Nebraska, Rockridge Brothers, Thousands of One, Ruby Rosa, Hank Roberts, Sillanpaa Family, Crow Greenspun, Buvas, Slo-Mo, Johnny Dowd, Can Kickers, The Splendors, Project Matsana, Five 2, Amy Glickli ch, Lonesome Sisters, Mary Lorson & Saint Low, J-San & the Analogue Sons, Atomic Forces, Paso Fino, Kathy Ziegler, Trevor MacDonald, Fisher Meehan, Bobbie Henrie & the Goners, JoeJo, Candy Pants, Christine Ortega, Burke & Bone, Randy Whitt & the Grits, Revision, Johnny Donegan, The Settlers, TalkToMes, Up South, Bubba George, Black Castle, Ti Ti Chickapea, The Parole Models, Original Dead Sea Squirrels, Calico Moon

2005: Rickie Lee Jones, Donna the Buffalo, Tinariwen, Campbell Brothers, Preston Frank and His Zydeco Family Band, The Meditations, Galumpha, Dervish, The Waifs, Avett Brothers, Sons of Pitches, Jim Lauderdale, Steve Riley & the Mamou Playboys, The Horse Flies, Ronnie Bowman and the Committee, Samite, Keith Frank and the Soileau Zydeco Band, Blackfire, Fafi and the Born in Afrika Unit, John Brown's Body, Jones Benally Family Dance Troupe, Keith Secola and the Wild Band of Indians, Lonesome Sisters, Walter Mouton and the Scott Playboys, Mamadou Diabate, Sim Redmond Band, Howard Lyons and Good Medicine, Mad Tea Party, Los Pochos, Hank Roberts, December Wind, Flying Clouds, John Specker, Hix, Moontee Sinquah, The Sutras, The Splendors, Jennie Stearns Band, Project Matsana, Little Egypt, Johnny Dowd, IY, Cleoma's Ghost, People of Earth, Nedy Arevalo, Atomic Forces, Thousands of One, Oculus, Fisher Meehan, Adam Day, Bobby Henrie and the Goners, Crow Greenspun, Hubcap, Kathy Ziegler, Five 2, Trevor MacDonald, Amy Glicklich, Sujata Sidhu, Christina Ortega, Turtle Island Dream, Paso Fino, Cypher: Dissident, JoeJo, Up South, Calico Moon, Bubba George

2004: Donna the Buffalo, Los Lobos, Campbell Brothers, Solas, D’Gary, Calton Coffie, Ramatou Diakate, Kekele, Galumpha, Preston Frank & his Zydeco Family Band, Kusun Ensemble, Keith Frank & the Soileau Zydeco Band, John Brown’s Body, The Horse Flies, Blackfire, Sons of Pitches, Los Pochos, Flying Clouds, Sim Redmond Band, Jennie Stearns Band, Walter Mouton & the Scott Playboys, Samite of Uganda, Keith Secola & the Wild Band of Indians, The Red Hots, Jones Benally Family Dance Troupe, Little Egypt, jimmyjohnnyjoe, Hank Roberts, Snake Oil Medicine Show, Moontee Sinquah, Horizonte Llanero Bandola Y Arpa, Bubba George Stringband, John Specker & Shout Lula, December Wind, Johnny Donegan, Crow Greenspun, Bobby Henrie & the Goners, Johnny Dowd, Atomic Forces, Lonesome Sisters, Wingnut, The Thins, Turtle Island Dream, Joe Jo, Five 2, Big Leg Emma, Kathy Ziegler, Jo Serrapere & the Willie Dunns, Mary Lorson & Saint Low, Up South, Amy Glicklich & Tenesi, Oculus, Plastic Nebraska, DJ Cappel, Paso Fino, Boy w/ a Fish, Ben Suchy, Nedy Arevalo, The Splendors, Calico Moon, Sujata Sidhu, Traonach, Christina Ortega, Hair of the Dog, Trevor MacDonald, Burke & Bone, Randy Whitt & the Grits, Cletus & the Burners, & Zydeco Experiment

2003: Donna the Buffalo, Patty Loveless, Rusted Root, Del McCoury Band, Campbell Brothers, Old Crow Medicine Show, Lunasa, Oliver Mtukudzi & Black Spirits, Preston Frank & his Zydeco Family Band, Ramatou Diakate, Samite of Uganda, Jim Lauderdale, Acoustic Syndicate, Mamadou Diabate, Keith Frank & the Soileau Zydeco Band, John Brown’s Body, Sim Redmond Band, Walter Mouton & the Scott Playboys, Edna’s Driveway, Keith Secola & the Wild Band of Indians, Flying Clouds, Galumpha, Bobby Henrie & the Goners, Jennie Stearns Band, The Red Hots, Little Egypt, Sons of Pitches, Hank Roberts & Wiggy Dog Boy, Sunny Weather, Moontee Sinquah, John Specker & Shout Lula, The Hix, James Leva & Memory Theater, Los Pochos, Haudenausaunee Singers, Snake Oil Medicine Show, Randy Whitt & the Grits, Mark Erelli, Jo Serrapere & the Willie Dunns, Johnny Dowd Band, Tonemah, Big Leg Emma, Crow Greenspun, DJ Cappel, Johnny Donegan, Sujata Sidhu, Joe Jo, Plastic Nebraska, Kathy Ziegler, Calico Moon, Amy Glicklich, Bubba George Stringband, The Buvas, Turtle Island Dream, Paso Fino, Oculus, Up South, Mary Lorson & Saint Low, The Lonesome Sisters, Boy w/ a Fish, Ami Worthen’s Mad Tea Party, Hair of the Dog, Traonach, Little Lamseydivey, Voodoo Physics, & Zydeco Experiment

2002:
Donna the Buffalo, The Mahotella Queens, Bamboleo, Samite of Uganda, The Del McCoury Band, The Campbell Brothers, Old Crow Medicine Show, Eileen Ivers, The Super Rail Band, Justin Hinds, The Flying Clouds, Rokia Traore, Jim Lauderdale, Acoustic Syndicate, Preston Frank & his Zydeco Family Band, John Specker, Cary Fridley, Horizonte Llanero Bandola Y Arpa, Jennie Stearns Band, Dervish, Keith Frank & the Soileau Zydeco Band, Bobby Henrie & the Goners, Jo Serrapere, John Brown’s Body, Hula Cats, Cailen Campbell, Johnny Donegan, Edna’s Driveway, Fat City Stringband, Johnny Dowd, Jones Benally Family Dance Troupe, Kanenhio Singers, Boy w/ a Fish, Dos Diablos, Kathy Ziegler, Keith Secola & the Wild Band of Indians, Little Egypt, Los Pochos, Mamadou Diabate, The Overtakers, Hair of the Dog, The Fierce Guys, Calico Moon, Sim Redmond Band, Joe Jo, Paso Fino, Plastic Nebraska, Moontee Sinquah, Bubba George Stringband, The Buvas, Turtle Island Dream, Amy Glicklich, Nedy Arevalo, Blackfire, Rooftop Life, Clint Swank Band, Sujata Sidhu, Oculus, Sunny Weather, Valorie & Malcolm, Troanach, Walter Mouton & the Scott Playboys, The Haudenausaunee Singers, and Zydeco Experiment

2001:
Donna the Buffalo, The Super Rail Band, Nickel Creek, Del McCoury, Solas, Indigenous, Eileen Ivers, The Campbell Brothers, Boubacar Traore, Old Crow Medicine Show, John Brown’s Body, The Flying Clouds, Jim Lauderdale, Ballake Sissoko, Keith Secola & the Wild Band of Indians, Balfa Toujours, Sim Redmond Band, Colorblind James Experience, The Second Hand, December Wind, Preston Frank & his Zydeco Family Band, Mamadou Diabate, Blackfire, Walter Mouton & the Scott Playboys, Samite of Uganda, Cary Fridley, Johnny Dowd, Fantcha, Keith Frank & the Soileau Zydeco Band, Jones Benally Family Dance Troupe, Ritsu Katsumata, John Specker, Bubba George Stringband, Jennie Stearns, Shane & Diana, The Red Hots, Nedy Arevalo, Los Pochos, Jo Serrapere, Fat City Stringband, The Hix, Troanach, Bobby Henrie & the Goners, Hank Roberts, Amy Glicklich, Sunny Weather, Plastic Nebraska, Lost Sailors, Clint Swank Band, Bernie Milton & Soul Patrol, Kathy Ziegler, The Buvas, Horizonte Llanero Bandola Y Arpa, Little Egypt, Wicked Natural, Emeline, Scotty Campbell & Zydeco Experiment

2000: John Anderson, Donna the Buffalo, Thomas Mapfumo, Keith Frank & the Soileau Zydeco Band, Perfect Thyroid, Jenn Wertz, Walter Mouton & the Scott Playboys, Keith Secola & the Wild Band of Indians, Susana Baca, Maraca & Otra Vision, Chinoweso, Campbell Brothers, Fantcha, Jim Lauderdale, Victor Essiet & the Mandators, Colorblind James Experience, December Wind, John Specker, Samite of Uganda, Joules Graves, Second Hand Dance, Preston Frank & his Zydeco Family Band, The Flying Clouds, Johnny Dowd Band, Jones Benally American Indian Dance Troupe, Sunny Weather, Blackfire, Jo Seraperre, Los Pochos, Mamadou Diabate, The Blue Rags, Sim Redmond Band, Very Be Careful, John Brown's Body, Hank Roberts, Bubba George Stringband, Bernie Milton & Soul Patrol, Darling Clementines, Fat City Stringband, Good Dog, Bad Dog, Joaquin Diaz, Jennie Stearns, Funkhouse, Lost Sailors, Mecca Bodega, The Hix, Minnies Moochers, Nedy Arevalo, Plastic Nebraska, Miche Fambro, Red Hots, The Burren, Rodney's Nigh, Life, Saint Low, Bobby Henrie & the Goners, Ti-Ti Chickapea, Valorie, Zydeco Experiment, The Overtakers, Jim Lauderdale, & Eileen Ivers

1999: Afroblue, Charmaine Neville, Donna the Buffalo, Bernie Milton & Soul Patrol, Blackfire, Blue Rags, Bobby Henrie & The Goners, Bobby Rush, Bossa Rio Trio, Bubba George String Band, Carlos Hidalgo, Caryn Lin, Colorblind James Experience, Darling Clementines, December Wind, Entrain, Fat City Stringband, The Flying Clouds, Good Dog Bad Dog, Hank Roberts, Jenn Wertz, Jennie Stearns, Jim Lauderdale, Jo Serrapere, John Brown's Body, John Specker, Johnny Dowd, Jones Benally American Indian Dance Troupe, Justin Hinds and the Dominoes, Keith Frank & the Soileau Zydeco Band, Keith Secola, Lloyd Cannady & The Flying Clouds, Los Pochos, Lost Sailors, Lucien Bokilo, Mecca Bodega, Miche' Fambro, Minnie's Moochers, Nedy Arevalo, Organic Groove Farmers, Perfect Thyroid, Plastic Nebraska, Preston Frank & his Zydeco Family Band, Queen Size S.H.A.G., Samite of Uganda, Second Hand Dance Company, Sim Redmond Quartet, Sunny Weather, Swamp College Revival, Swing Kids, Tamarisk, The Big Uns, The Burren, The Campbell Brothers & Katie Jackson, The Goners, The Hix, The Red Hots, Thomas Mapfumo, Ti-Ti Chikapea, Tim O'Brien, Trailer Park Prophets, Valorie, Very Be Careful, Walter Mouton & the Scott Playboys, Zydeco Experiment, and more...

1998: Kelly Willis, King Sunny Ade, Donna the Buffalo, Balfa Toujours, Altan, Keith Secola/Wild Band of Indians, Ulali, Second Hand Dance Company, Barbara Dane, Soweto Soliel, Bob Thompson, Keith Frank & the Soileau Zydeco Band, Jones Benaly Native American Dancers, Leni Stern, Colorblind James Experience, Preston Frank & his Zydeco Family Band, The Hix, Hank Roberts, Swamp College Revival, Walter Mouton & the Scott Playboys, John Specker, Sunny Weather, Organic Groove Farmers, Queen-size Shag, Joules Graves, Entrain, Los Pochos, Mecca Bodega, Black Fire, Kinfolk, Plastic Nebraska, Duck Tape Band, Funnest Game, Nedy Arevalo, Bossa Rio Trio, Perfect Thyroid, Jenn Wertz/Love Child, Go Figure, Samite, John Brown's Body, Jennie Stearns, Good Dog/Bad Dog, The Goners, Bubba George Stringband, The Red Hots, Primitive Characters, Zydeco Experiment and more...

1997: Mahlathini & the Mahotella Queens, Ralph Stanley, Donna the Buffalo, Solas, Toots & the Maytals, Virunga, Balfa Toujours, Preston Frank & his Zydeco Family Band, Second Hand Dance Company, Walter Mouton & the Scott Playboys, Keith Frank & the Soileau Zydeco Band, King Chango, Keith Secola/Wild Band of Indians, Bob Thompson, The Horse Flies, Colorblind James Experience, John Specker, Perfect Thyroid, Primitive Characters, The Hix, The Red Hots, Hank Roberts, Jenn Wertz/Love Child, The Goners, Live & Breathe, Lost Sailors, Go Figure, The Funnest Game, Karen Savoca, Entrain, Organic Groove Farmers, Samite, Joules Graves, Julie Lambert, Good Dog/Bad Dog, Caryn Lin, John Brown's Body, Johnny Dowd Band, Rodney King & Night Life, Blend, Bossa Rio Trio, Kinfolk, Ithaca Ballet, Yolk, Sugar Moan, Kathy Ziegler & Friends, Sunny Weather, Jennie Stearns, Egypt Iowa, Dust Jacket, Makka Sleuth, Agnes, Mabel & Becky, 2,4,5 Trioxin, Nedy Arevalo, Zydeco Experiment and more...

1996: Mahlathini & the Mahotella Queens, Burning Spear, Del McCoury Band, Donna the Buffalo, Second Hand Dance Co., Solas, Steve Riley & the Mamou Playboys, Samba Mapangala and Virunga, Burns Sisters, Bubba George Stringband, Johnny Dowd Band, Colorblind James Experience, Gabriel Dorman, The Horse Flies, Walter Mouton & the Scott Playboys, Preston Frank & his Zydeco Family Band, Hank Roberts, Rain Crows, Ginger, Good Dog/Bad Dog, Groovasaurus, Hypnotic Clambake, Ira Bernstein, Jenn Wertz & Friends, John Brown's Body, John Specker, Joint Chiefs, Ayllu, Bossa Rio Trio, Karen Savoca, Kathy Ziegler, Keith Frank & the Soileau Zydeco Band, Live & Breathe, Madder Rose, Maggi, Pierce & EJ, Nedy Arevalo, Perfect Thyroid, Plastic Nebraska, Rasta Rafiki, Red Hots, Rodney King & the Night Life, Salamander Crossing, The Eve, The Funnest Game, The Goners, Caryn Lin, Cayuga Klezmer Revival, The Low Road, Tin Roof, Zydeco Experiment and more...

1995: Jimmie Dale Gilmore, Lucky Dube, Donna the Buffalo, The Flirtations, Preston Frank,Walter Mouton, Second Hand Dance, The Meditations, The Horse Flies, 10,000 Maniacs, Tabu Ley, The Heartbeats, Red Hots, Ulali, Rasta Rafiki, John Specker, The Low Road, Perfect Thyroid, Hypnotic Clambake, ColorblindJames Experience, Gabriel Dorman, Yolk, Neon Baptist, Jamie Notarthomas, The Burns Sisters, Fat Man Waving, Finger Clown II, Bernie Milton & Soul Patrol, The Hix, Ayllu, Hank Roberts, Egypt Iowa, Cornerstone Bluegrass Band, Tin Roof, Squonk Opera, Maggie, Pierce & EJ, Stain, George Cooke, The Goners, Mac Benford, Dust Jacket, Blindman's Holiday, Diana & Shane, Bubba George Stringband, Cayuga Klezmer, Dal Riata, Kathy Ziegler, Zydeco Experiment and more...

1994: Kelly Willis, Rusted Root, Donna the Buffalo, 10,000 Maniacs, New Orleans ReBirth Brass Band, Pura Fe & Soni, Walter Mouton & the Scott Playboys, The Horse Flies, Ploughman's Lunch, Preston Frank & his Zydeco Family Band, Heartbeats, Big Youth, Second Hand Dance Co, Perfect Thyroid, John Specker, Rasta Rafiki, The Red Hots, Low Road, Tin Roof, The Hix, Colorblind James Experience, Back to Back, Kitchen Theatre, Neon Baptist, Southern Tears, Cornerstone, The Goners, Hypnotic Clambake, Burns Sisters, Blindman's Holiday, Hank Roberts Trio, Kathy Ziegler, Wonderhouse, Bubba George Stringband, Zydeco Experiment and more...

1993: Baba Olatunji, NRBQ, The Horse Flies, Donna the Buffalo, Caroline Aiken, Rusted Root, Diblo & Matchacha, Charmaine Neville, Preston Frank & his Zydeco Family Band, Second Hand Dance Co., Heartbeats, Colorblind James Experience, Walter Mouton & the Scott Playboys, The Red Hots, John Specker, Ploughman's Lunch, Neon Baptist, Rasta Rafiki, Earthworms, Burns Sisters, Tin Roof, Mac Benford & the Woodshed All-Stars, The Hix, Circle D, Firehouse Dance, Pet Stinky, Cary Tyler, Stealing Thunder, Blindman's Holiday, John Blackdog, Circle D, Zydeco Experiment and more...

1992: Thomas Mapfumo, Donna the Buffalo, Highwoods Stringband, Tim O'Brien, The Horse Flies, Allegany River Indian Dancers, Walter Mouton & the Scott Playboys, Charmaine Neville, Les Tetes Brulees, Preston Frank & His Zydeco Family Band, John Specker, John Lombardo & Mary Ramsey, Martin Simpson, Robin & Linda Williams, The Fiddle Puppets, Rusted Root, Figgy Duff, The Goners, Kitchen Theatre, Red Letter, OK Bayou, Colorblind James Experience, Hank Roberts, The Red Hots, Neon Baptist, Heartbeats, Cornerstone Bluegrass Band, Wandering Rmablers, Freewill Savages, Tribulations, Blackdog Band, Zydeco Experiment and more...

1991: 10,000 Maniacs, Ani DiFranco, Highwoods Stringband, Donna the Buffalo, Diblo & Matchacha, The Horse Flies, Preston Frank & his Zydeco Family Band, The Fiddle Puppets, Burns Sisters, Second Hand Dance Co., Red Hots, Heartbeats, Colorblind James Experience, John Lombardo & Mary Ramsey, Tango Bravo, Casselberry & DuPree, John Specker Band, Caribe, Neon Baptist and more...



GrassRoots Festival of Music and Dance